top of page

TULPARS GENEL BAŞKANI

_

Ziya Gökalp ŞAHİN, İstanbul Tarabya’da dünyaya gelmiştir. Ortaokul yıllarında gençlik organizasyonları düzenlemeye başlamış, lise yıllarında ilçe genelinde gençlik programları organize etmiştir. İstanbul'da kurulan birçok kuruluş içinde kurucu ve yönetici olarak yer almıştır. Mucizeller Derneği, Genç Adım Derneği, Marmara Gençlik Derneği, Karadenizli Üniversiteliler Derneği, Çepniler Derneği, Giresun Dernekler Federasyonu, İdeçev, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği, Kartal Musiki Derneği, İstanbul Satranç Derneği gibi birçok sivil toplum kuruluşlarında görev almış, üyelikleri bulunmaktadır. Maltepe Gençlik Meclisi Koordinatörlüğü görevlerinde bulunmuştur.1999 Depremi sonrasında 2001 Yılında Mahalle Afet Destek Projesi (MADP) kapsamında İsviçre Kalkınma ve İşbirliği Dairesi (SDC) tarafından başlatılan projeye 2002 yılında dahil olmuştur. Mahalle Afet Gönüllüsü ekipleriyle arama kurtarma alanında başlayan çalışmalarını uzun zaman sürdürmüştür. SDC'nin Türkiye'den çekilmesiyle ve MAG Vakfı'nın kapanması sonrası sırasıyla İl Sivil Savuma, Türk Silahlı Kuvvetleri Harp Akademileri, İl Jandarma Komutanlığı, Akut, İl Acil Durum Afet Müdürlüğü ve Afad eğitimcileri tarafından verilen eğitimler ile devam etmiştir. 2006 Yılında gerçekleştirilen Büyük İstanbul Tatbikat’ında görevlendirilmiştir. 7 Kasım 2006 Tarihinde TV'lerde canlı yayınlanan tatbikatta Türkiye'de ilk defa hiçbir güvenlik önlemi alınmadan maket yerine insan kullanılarak havadan yapılan arama kurtarma operasyonunda yer almıştır.

 

Afad’ın kurulmasıyla verilen eğitimlere katılmış ve büyük önem verdiği Afad Arama Kurtarma ve Afad Destek Gönüllüleri eğitimlerini tamamlamıştır. Bu alanda birçok kuruluşta görev almış, sosyal yardım çalışmaları gerçekleştirmiştir. 

Otomobil Sporları konusunda çalışmaları mevcuttur. Ailece iki kuşaktır devam eden offroad, otomobil sporları ve yarışmalarında çalışmaları devam etmektedir. İstanbul Valiliği çevre gönüllüsüdür.

 

Derneklerin bir yerden sonra kişisel çıkar ve görüş farklılıkları, siyasi rant, ideoloji gibi eğilimleri yüzünden hedeflerinden saptığını, iyilikten ve gönüllülük amaçlarından uzaklaştığını görerek 2020 Yılında kendisiyle aynı düşüncelere sahip herkese eşit mesafede, gönlünde iyilik, yüreğinde gönüllülük olan 8 Arama Kurtarma gönüllüsü ile Tulpars’ı kurmuştur.

Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler-Reklam ve Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi eğitimi görmüştür.

Bağımsız Siyaset Akademisini bitirmiştir.

Acil Durum ve Afet Yönetimi Eğitmeni ve Acil Durum Kriz Yönetimi Eğitmenidir. Sigorta Kaza Hasar Uzmanıdır. 8 Yıl Türkiye Hasar Uzmanları Platformu Başkanlığını yürütmüş Tulpars Kuruluşuyla görevini devretmiştir. Radyo programcılığı ve seslendirme yapmış ancak işlerinin yoğunluğu nedeniyle ara vermiştir. Afetlere Hazırlık ve Müdahale Federasyonu ( AFEDEF) Genel Sekreter ve Federasyon Sözcüsüdür.

Offroad 4x4 Garaj, Otomotiv, Kurtarma/Vinç ve Sigortacılık alanında şirketleri bulunmaktadır.

 

Okçuluk, atıcılık, şiir, motor sporları, boks ve satranç özel ilgi alanlarıdır.

Ayrıca bir gazetede köşe yazarı ve basın mensubu olarak makale ve köşe yazıları yazmaktadır.

Aslen Çepni Türkü olup Giresun Göreleli'dir. Ziya Gökalp ŞAHİN, evli ve iki çocuk babasıdır.

bottom of page