top of page
IMG20230211174921.jpg
IMG20230209200719.jpg

Tüm Haberler

Çapa 21
IMG20230208091833.jpg

Kahramanmaraş Merkezli meydana gelen depremler nedeniyle Tulpars Arama Kurtarma ekiplerimiz Hatay , Kahramanmaraş, Malatya, Adıyaman, Diyarbakır, Osmaniye, Adana illerinde arama kurtarma ve yardım çalışmalarında bulundular. 

30'a  yakın vatandaşımız enkaz altından sağ olarak kurtarıldı. 10 Vatandaşımızın naaşları da enkaz altından kurtarılarak ailelerine teslim edildi. 

Bölgeye üyelerimizin ve hayırseverlerin destekleriyle 100 Adet Konteyner, 100 Çadır, 2 Vinç, 500 Litre Mazot ve Benzin, Gıda Maddeleri, Hijyen ürünleri ve iç çamaşırları ulaştırdık. 

Afad'ın özel olarak verdiği görevle ağır hasarlı Hatay İl Sağlık Binasından server ve sistem cihazlarının kurtarılması operasyonu ile Hatay'daki hasta kayıtlarının tutulmasını sağladık.

IMG20230211164947.jpg
IMG20230208182726.jpg

KAHRAMANMARAŞ DEPREMİ 

8c6a42a7-5911-423a-a76b-73ef341122ec.jpg

OLAĞAN TULPARS KONGRESİ GERÇEKLEŞTİ

Tulpars kuruluş kongresi üyelerin büyük çoğunluğunun katılımı ile Tulpars Harekat Merkezi’nde gerçekleştirildi.
Kongre 1 Dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Kurucu Genel Başkanın konuşmaları ve kongreyi yönetecek Divan Heyeti seçimi gerçekleşti.
Divan Heyeti; İsmail AKGÜN başkanlığında Zehra Damla ŞAHİN ve Yavuz Selim ÇİÇEK’ten oluştu. 
Divan Heyeti’nin kongreyi yönetmesiyle heyete ulaşan tek aday liste kongreye katılan üyelerin tamamının oyu kazandı.
Yapılan oylama ile Kurucu Başkan Ziya Gökalp ŞAHİN yeniden Genel Başkanlığa seçildi.
Dernek Yönetim Başkanı Cansel Bozkurt oldu. Denetleme ve Disiplin Kurulu Başkanlığına ise İsmail AKGÜN seçildi.
Seçim sonrasında verilen kokteyl ile seçimi kazanan liste adına konuşmacılara söz verildi.
Dilek ve temenniler kısmı sonrasında kongre programı sona erdi.
Tulpars yeni yönetimi ile alanında çok daha etkin bir şekilde yoluna devam edecektir.

Çapa 20
6cce1adb-9c0a-4110-bcf7-563279447645.jpg
Maltepe Kent Konseyi Başkanı ile Toplantı.jpg

Maltepe Kent Konseyi Zİyareti

Maltepe Kent Konseyi Başkanı ile toplantı gerçekleştirdik. Toplantıya Kent Konseyi Başkanı Eray AYDIN, Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Melek KÖSELERDEN ,Genel Başkanımız Ziya Gökalp ŞAHİN ve Arama Kurtarma Başkanı Temel KOÇ katıldı.  Maltepe 'de afetlere hazırlık bu alanda eğitimler ve etkinlikler konusunda Kent Konseyi ile birlikte hareket etme kararı alındı. 
Yakın dönemde ortak çalışmalar konusunda planlama toplantıları gerçekleştireceğiz.

Çapa 19
Maltepe Kaymakamlığı Ziyareti.jpg

Maltepe Kaymakamlık Ziyareti

Maltepe Kaymakamı Sn. Bahri TİRYAKİ'yi makamında ziyaret ettik. Kaymakamımız ile Genel Başkanımız Ziya Gökalp ŞAHİN, Genel Başkan Vekilimiz Yavuz Selim ÇİÇEK, Arama Kurtarma Başkanımız Temel KOÇ Maltepe'de ve İstanbul 'da afetlere hazırlık konusunda değerlendirmelerde bulundular.

Maltepe İlçe Emniyet 2021 Huzur Toplantısı.jpg

Maltepe İlçe Emniyet Müdürlüğü Huzur Toplantısı

Maltepenin yöneticileri olan Belediye Başkanı Ali KILIÇ  

Maltepe Kaymakam’ı Bahri TİRYAKİ ve İlçe Emniyet Müdürü Ali KESİKOĞLU yürüttüğü toplantıyı halkın şikayetlerini dinlediler ve yerine getirmek üzere notlarını aldılar 

Çapa 18
Çapa 17
Çapa 16
TULPARS, AFAD fidan dikme etkinliğine katıldı .jpg

AFAD'ın Ağaç Dikme Etkinliği

AFAD başkanı Gökhan YILMAZ ile fidan dikim etkinliğinde bir araya

geldik TULPARS adı altında

diktiğimiz fidanlar ve bize böyle

bir imkan sağladıkları için

AFAD'a teşekkür ederiz.

99f06478-1289-48d9-ac98-aaf3050dfb7e.jpg
fa1230ab-2a54-4720-912a-b7fb24525b03.jpg

Orman Yangını Gönüllüsü 2.Seviye Eğitimi

Orman Genel Müdürlüğü'nün düzenlemiş olduğu, 2. Seviyesi yapılan 'Orman Yangınlarıyla Mücadele Eğitimine' katıldık. Almış olduğumuz eğitim ile birlikte tam donanımlı bir 'Orman Yangını Mücadele Gönüllüsü' olan Tulpars ekibi, bir yangın durumunda gelecek alarm ile birlikte Orman itfaiye ekiplerine destek de bulunabilecek. 
Davetleri için Orman Genel Müdürlüğüne teşekkür ederiz

Maltepe İlçe Emniyet Müdürü ziyareti
ilçe emniyet müdürü.jpg

Maltepe İlçe Emniyet Müdürü Ziyareti

Görevine yakın bir süre önce atanmış olan yeni Maltepe İlçe Emniyet Müdürü Sn. Ali KESİKOĞLU'na hayırlı olsun ziyaretinde bulunduk. Ziyaret esnasında derneğimizin yapısından ve hedeflerini dile getirdik. Yakın zamanda Maltepe İlçe Emniyeti'nde görev yapmakta olan tüm memurları kapsayacak bir dizi eğitimin ortak düzenlenmesi hususunda karar aldık. İlçe Emniyeti'nin çalışma düzenini etkilemeden uygun zamanlar için oluşturulacak gruplara ayrı ayrı afet olaylarıyla ilgili farkındalık oluşturmak ve afet anında neler yapılacağına dair eğitimler gerçekleştireceğiz.  Misafirperverlikleri için Emniyet Müdürü'müze teşekkür ederiz.

 Siyasi Parti Gençlik Yönetimi Ziyaretlerimiz
chp gençlik yönetimi.jpg

 Siyasi Parti Gençlik Yönetimi Ziyaretlerimiz

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İlçe Gençlik Yönetimini ziyaret ettik. İlçe Gençlik Yönetimi Başkanı Alican ÇOLAK ile yönetim toplantısı öncesinde bir görüşme gerçekleştirdik. Görüşe sonrasında yönetim toplantısına iştirak ettik. Tulpars'ın kuruluşu, amaçları ve hedefleri doğrultusunda bilgileri aktardık. Birlikte yapabileceğimiz çalışmalar ve sunacağımız katkılara değindik. .

Yönetim olarak ülkemizde yaşanan orman yangınlarına karşı büyük duyarlılık hissettiklerini ve bu nedenle yangın eğitimi almak istediklerini ilettiler. Yangın eğitimleri hususunda ortak bir tarih belirleyerek eğitimleri gerçekleştirme kararı aldık. Yapılabilecek başka her türlü ortak çalışma için bir çalışma ekibi oluşturmaya karar verildi

chp gençlil yönetimi 2.jpg
Siyasi Parti Ziyaretlerimiz: AK Parti Maltepe İlçe Gençlik Kolları ile toplantı gerçekleştirdik.
 Siyasi Parti Ziyaretlerimiz
Çapa 15
Çapa 1
akp ilçe gençlik kolu.jpg

Siyasi Parti Ziyaretlerimiz: Ak Parti Maltepe İlçe Gençlik Kolları ile toplantı gerçekleştirdik

AK Parti Maltepe İlçe Gençlik Kolları Başkanı Adem ALBAYRAK ve yönetimi ile toplantı gerçekleştirdik. Derneğimizin yapısını ve hedeflerini anlattık. Ülkemizin bir deprem kuşağı olması nedeniyle her kötü senaryoya hazırlıklı olmanın önemine vurgu yapıldı. Ortak çalışmaların geliştirilmesi için ortak bir çalışma grubu oluşturulmasına karar verildi.

mhp ziyareti.jpg

 Siyasi Parti Ziyaretlerimiz

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Maltepe İlçe Başkanı Sn. Ömer LEFZAN'ı makamında ziyaret ettik. Derneğimizin çalışmalarından bahsettik. Ortak yapacağımız çalışmalara hususunda değerlendirmelerde bulunduk. Sn. Ömer LEFZAN çalışmalarımızı takdir ettiğini insani amaç taşıyan tüm çalışmalara her türlü desteği verebileceklerini ilettiler. Yakın zamanda ilçe yönetim toplantılarına bizleri davet ederek detaylı bir tanıtım ve eğitim planlaması yapılması konusunda mutabık kalındı.

chp kadın kolları.jpg

 Siyasi Parti Kadın Kolları Ziyaretlerimiz

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İlçe Kadın Kolları Yönetimi ile bir toplantı gerçekleştirdik. Tulpars'ı tanıtarak yaptığımız çalışmalardan bahsettik. Kadın Kolları Başkanı Songül AYBİRDİ afetler hususunda farkındalık oluşturmak adına çalışmalar yaptıklarını bu anlamda birlikte hareket edebileceklerini ifade ettiler  Derneğimiz tarafından gerçekleştirilen eğitimlere dahil olarak ortak bir takvim oluşturmaya karar verildi. Ayrıca sosyal yardım çalışmalarında da birlikte alınacak aksiyonlar için ilerleyen tarihlerde görüşmeler gerçekleştireceğiz.

kızılay ziyareti.jpg

Genç Kızılay Maltepe Yönetimi Ziyaretimiz

Genç Kızılay Maltepe Başkanı Şevval Zeynep ÖZAN ve Yönetim Kurulu Üyesi Nadire ŞADOĞLU ile görüşme gerçekleştirdik. Tulpars Yönetimi olarak çalışmalarımızdan bahsettik.  Ortak yapılabilecek her türlü çalışma hususunda planlama yapmaya karar verdik. Kızılay'ın ülkemiz için önemini biliyor ve Kızılay ile birlikte yapılacak her çalışmayı değerli buluyoruz. Genç Kızılay Yönetimine bir çok eğitim hususunda da destek vereceğimizi de ilettik. İlerleyen süreçte ortak çalışmalarımıza ivedilikle başlayacağız.

Tulpars Yüksekte Çalışma ve İp Bağlama Teknikleri                             Eğitimi Gerçekleşti

b063c0cc-090f-4cc6-a3ce-e25d1a8df7cd.jpg
ce41246a-bfea-467d-9df8-59149adf96ed.jpg

Tulpars olarak eğitim programımız da yer alan Yüksekte Çalışma ve İp Bağlama Teknikleri eğitimimizi gerçekleştirdik. 

Yüksekte çalışmayla ilgili teorik eğitim Genel Başkan Vekili Hüseyin Emre YILMAZER tarafından Tulpars Eğitim salonunda verildi. Teorik eğitim sonrasında uygulama eğitimleri ve ip Bağlama teknikleri eğitimi Tulpars Arama Kurtarma Başkanı Temel KOÇ tarafından verildi. Bir çok ip bağlama tekniğinin yanında sedye bağlama, havadan bir noktadan bir noktaya sedye aktarımı gibi arama kurtarma alanında etkin bir çok uygulama gerçekleştirildi.

Tulpars Uygulamalı Yangın Eğitimi gerçekleşti.

Tulpars Eğitim Başkanlığı 2021-2022 Eğitim programında yer alan Uygulamalı Yangın Eğitimi gerçekleştirildi. Eğitim salonunda teorik olarak yangın ve yangın türleri, söndürme cihazları tipleri ve söndürme teknikleri konularında bir çok başlık altında verilen eğitim sonrasında uygulamalı yangın söndürme eğitime geçildi. Eğitimde bulunan tüm üyelerin uygulamalı olarak yangın söndürme cihazlarını kullanması ve tekniğini tecrübe etmesi sağlandı. Eğitimimiz sorumlu Başkan Vekilimiz Hüseyin Emre YILMAZER ve Tulpars Genel Başkanı Ziya Gökalp ŞAHİN'in üyelere sertifikalarını takdim etmeleriyle son buldu.

cb96e969-f252-496f-9cc9-b071047abb28.jpg

Tulpars Okul Tahliye Tatbikatı Gerçekleştirdi

Tulpars, İstanbul Maltepe'de bulunan  İdealtepe İlkokulu'nda acil durum okul tahliye tatbikatı gerçekleştirdi. 

Tatbikat öncesi Okul Müdürü Sn. Ahmet DİNÇ İle tatbikata dair hazırlanan planlar gözden geçirildi. 

Acil durum ikaz sireninin çalmasıyla görevli öğretmenler öğrencileri yönlendirerek tahliyeye destek verdiler. 

İki buçuk dakika gibi kısa bir sürede tüm okul tahliye edildi. Tahliye sonrası öğrenciler öğretmenlerinin belirledikleri alanlarda nizami sıralanmış olarak güvenli bölgede beklediler.

Alanda toplanan öğrencilere, Tulpars Arama Kurtarma Başkanı Temel KOÇ ve Tulpars Genel Başkanı Ziya Gökalp ŞAHİN deprem anında ne yapmaları gerektiği hususunda bilgiler aktardılar. Çök-kapan-tutun hareketinin hayati önem taşıdığını önemle vurguladılar.

Tatbikat sonrası Tulpars ekibi öğretmen ve öğrencilerin özel sorularını yanıtlayarak hatıra fotoğrafı çekildiler .

8f202c77-9b87-4ba8-a28e-010a8302fb2e.jpg
da340f88-a375-4eb9-bea9-a021eaf3e701.jpg

İstanbul Maltepe Güzide Yılmaz İlkokulu Müdürü         Ahmet Dinç ile Tatbikat Değerlendirmesi

İstanbul Maltepe Güzide Yılmaz İlkokulu Müdürü Sn. Ahmet DİNÇ ile İlkokul'da yapılacak tahliye tatbikatını Tulpars ile ortak yapmak üzere toplantı gerçekleştirdik.

Nasuh Mahruki eğitim sonrası görüşme

Tulpars, Akut ve Maltepe Belediyesi Afet Seminerinde

Akut Vakfı ve Maltepe Belediyesi tarafından düzenlenen seminere Tulpars olarak davet edilerek katılım sağladık. Afete hazırlıkla ilgili detayların paylaşıldığı seminerde konuşma yapan Belediye Başkanı Ali KILIÇ ve Akut Vakfı Başkanı Ali Nasuh MAHRUKİ İstanbul'un ve Maltepe'nin depreme hazır olması gerektiğine vurgu yaptılar. Seminer sonrasında Tulpars olarak Akut Vakfı Başkanı Ali Nasuh MAHRUKİ ile bir araya gelerek istişarelerde bulunduk.Seminer sonrasında Tulpars olarak Akut Vakfı Başkanı Ali Nasuh MAHRUKİ ve Maltepe Belediyesi Sivil Savunma Müdürü İdris Kemal KARTALKAYA ile bir araya gelerek istişarelerde bulunduk.

AFAD İstanbul İl Müdürü ile Toplantı

afad istanbul müdürü ile toplantı (1).jpg

Afad İstanbul İl Müdürü Gökhan YILMAZ ile toplantı gerçekleştirdik.

Toplantıya Tulpars Genel Başkanı Ziya Gökalp, Genel Başkan Yardımcısı Cansel BOZKURT,Genel Başkan Yardımcısı Yavuz Selim ÇİÇEK,Medya Sorumlusu Kubilay TEMEL katıldı.

Akreditasyon süreci, eğitimler ve ekim ayında yapılacak tatbikatlar hakkında ilk adımlar atıldı. Afad İl Müdürü Gökhan Yılmaz, her konuda destekçi olacaklarını arama kurtarma alanında faaliyet gösteren Tulpars'a gönülden başarılar dileğini, iletti. İlerleyen günlerde Afad'ın diğer birimleriyle de koordinasyon halinde gerekli görüşmelerin yapılması hususunda mutabık kalındı. Tulpars olarak Afad İstanbul İl Müdürü Gökhan Yılmaz'a misafirperverlikleri ve desteklerl için teşekkür ederiz.

Maltepe Belediyesi ziyareti

Maltepe Belediye Görüşmesi

Tulpars olarak Maltepe İlçesi'nde düzenlediğimiz eğitim programları ve etkinlikler hususunda Maltepe Belediyesi Başkan Yardımcısı Sn. Eren YILDIZ GEYHAN 'ı makamında ziyaret ederek toplantı gerçekleştirdik. Eğitimlerimiz, etkinliklerimiz ve ortak çalışmalar hususunda görüşme gerçekleştirdik. Ziyarette Maltepe Belediyesi Sivil Savunma Müdürü İdris Kemal KARTALKAYA'da toplantıya eşlik ederek ilçe çalışmalarının koordinatörü olarak projeleri hakkında bilgileri aktardı. Tulpars ile hayata geçecek yeni projelerde ortak hareket etme kararı aldıklarını ilettiler. 19-20-21 Ekim Tarihlerinde gerçekleşecek tatbikatlarda Maltepe Belediyesi bünyesinde yapılacak tatbikatların Tulpars ile birlikte yapılması hususunda mutabık kalındı.

afad afetler sergisi (1).jpg

AFAD Afetler Sergisi Ziyareti

Tulpars Genel Başkanımız Ziya Gökalp, Genel Başkan Yardımcılarımızdan Cansel BOZKURT ve Yavuz Selim ÇİÇEK ve Medya Sorumlumuz Kubilay TEMEL ile AFAD Afet Sergisi'ni ziyaret ettik.

Geçmişten bugüne kadar afet anlarında kullanılan kurtarma çalışmalarında faydalanılan teçhizatları inceledik. Günümüzde kullanılan yeni teknoloji ürünler konusunda görüşmeler gerçekleştirdik.

kastamonu bozkurt sel felaketi için yardım kolileri.jpg

Kastamonu Sel Felaketi Yardımları

Kastamonu ve Sinop illerinde yaşanan sel felaketleri
nedeniyle derin bir üzüntü yaşıyoruz. Hayatını kaybeden insanlarımıza Allah'tan rahmet, ailelerine baş sağlığı ve sabır dileriz. Tulpars olarak bölgeye yardımlarımızı ulaştırmaya  başladık.

 

Gelecek yeni talepler doğrultusunda etkin ve yerini bulacak şekilde yardım çalışmalarımız devam etmektedir.

 

antalya yangını için ilk yardım ve yanık kitleri.jpg

Antalya Yangın Yardımları

Tulpars olarak ülkemizin birçok bölgesinde çıkan yangınlardan etkilenen vatandaşlarımıza destek olabilmek adına ilk yardım ve yanık kitleri hazırladık.

 

İlk etapta 100 Adet her biri en az 4 kişinin ilk yardımını yapabilecek şekilde hazırlanarak bölgeye gönderildi.

 

Bölgedeki Afad yöneticileri ve muhtarlar ile sürekli temas halindeyiz. Yeni gelecek taleplere göre bölgeye desteklerimizi sürdüreceğiz. 

WhatsApp Image 2021-09-04 at 16.44.08.jpeg

Sel Felaketi Toplantısı

Kastamonu Bozkurt'ta ve Sinop'ta yaşanan sel felaketleri nedeniyle Tulpars Genel Başkanı Ziya Gökalp liderliğinde acil durum toplantısı gerçekleştirerek söz konusu bölgelerdeki durumu ve gerekli ihtiyaçları değerlendirerek planlama gerçekleştirdik. 

Tulpars olarak söz konusu bölgeler için yapılacak yardım çalışmalarımıza start verdik.

WhatsApp Image 2021-09-04 at 16.44.05 (1).jpeg

15 Temmuz Şehitliği Ziyareti

15 Temmuz 2016 Tarihinde yaşanan olaylarda hayatlarını kaybeden her çevreden ve renkten insanımızın anısı için yapılan 15 Temmuz Şehitlik abidesini eğitim dönüşü ziyaret eden ekibimize öncülük eden Genel Başkan Yardımcılarımızdan Cansel BOZKURT;

Bir insan olarak dileğim, kardeşliğin,dostluğun,iyiliğin her daim bizimle olmasıdır. Tulpars olarak herkese eşit her insanımızı kucaklayan ayrım gözetmeyen bir yapımız var. Ne şehrimizde ne de ülkemizde tatsızlıklar, kavgalar olmasın. Bir arada kardeşçe yaşamanın mutluluğunu paylaşalım. 

Ülkesi için hayatını feda eden herkese rahmet diliyorum, dedi.

 

WhatsApp Image 2021-09-04 at 16.44.06.jpeg

Orman Yangını Gönüllüsü Eğitimi

Tulpars Derneği olarak, 18.07.2021 tarihinde; Orman Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen 'Orman Yangınlarına Gönüllü Müdahale Eğitimine' katılım sağladık.
Orman yangını nasıl söndürülür,
Orman yangını müdahale araçlarında neler bulunur,
Su hortumunu kullanma eğitimleri gibi eğitimler alındı. Yaşanabilecek herhangi bir yangına karşı Tulpars  olarak göreve hazırız.
 

Çapa 2
Çapa 3
Çapa 4
Çapa 5
Çapa 6
Çapa 7
Çapa 8
Çapa 9
Çapa 10
Çapa 11
Çapa 13
Çapa 14
Çapa 12
bottom of page